top of page

Güvenlik Kameralarına Yıldırım Düşmesi ve Güvenlik Kameralarının Yıldırımdan Korunması


Güvenlik ve Mobese kameraları günümüzde hem trafik kazalarının, hem de güvenlik ihallerinin önüne geçilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Mobese kameralarına yıldırım düştüğünde kameralar devre dışı kalır ve belki de hayati nitelikte veriler kaybolur. Değeri onbinlerce lira olan bu kameraların yenileriyle değiştirilmesi gerekir ve önemli hizmet kayıpları yaşanır.


Güvenlik kameralarına yıldırım düşmesi engellenebilir ancak paratoner veya yakalama çubuğu gibi yıldırımı kendi üzerine çeken ürünler bu kameraları ve bulunduğu direkleri yıldırımdan korumak için uygun çözüm değildir. Çünkü yıldırımı direğin üzerine çekerler.


MOBESE ve Güvenlik Kamerasi Direklerinde Yıldırım Riski


MOBESE sisteminde farklı tipte kameralar kullanılmaktadır. Bu kameralardan elde edilen görüntüler ve veriler anlık olarak bir kontrol merkezine iletilmektedir. MOBESE noktası ile kontrol merkezi arasındaki iletişimi sağlayan elektronik donanım ise kameraların bağlı olduğu kutunun içindedir.


Fırtına sırasında; yıldırıma karşı herhangi bir koruma sistemi bulunmayan bir mobese ve güvenlik kamerası direğinin üzerine yerdeki pozitif yükler tırmanır. Fırtına belli bir olgunluğa ulaştığında buluttan yere doğru negatif yüklü kollar yayınlanır ve direk üzerindeki pozitif yüklerin yoğunluğu eşik değerini aştığı anda pozitif yüklü kollar direkten yükselmeye başlar.

Güvenlik Kamerası Yıldırımdan Korunma

Buluttan inen negatif yüklü kollardan biri ile direkten yükselen pozitif yüklü kollardan biri buluşur ve buluttaki akım açılan yıldırım kanalından direğe doğru ilerler.

Güvenlik Kamerası Yıldırım

Yakalama Çubuğu ile "Yıldırımdan Korunma"


Güvenlik kameralarının yıldırımdan korunması amacıyla akla ilk gelen yöntem yakalama çubuğu ya da paratoner denilen ve yıldırımı kendi üzerine çeken sistemler kullanmaktadır. Bu sistemler kendi üzerinde bir yük yoğunluğu oluşturarak yıldırıma kendilerini hedef göstermeye ve korudukları alanda rastgele bir yere değil doğrudan kendi üzerine yıldırım düşmesi için yıldırımı “yakalamaya” çalışırlar.


Öte yandan, yıldırım bir metal direk üzerindeki yakalama çubuğuna ya da paratoner sistemine isabet ettikten sonra en hızlı ve en kısa yoldan toprağa ulaşmaya çalışır. Bu durumda yıldırımın ilk isabet ettiği noktadaki etkisi azaltılmaktadır ancak yıldırım akımının ilerleme yolundaki, yani kule ya da direk üzerindeki kamera ve benzeri tüm cihazlar yıldırım darbesine maruz kalmaya ve zarar görmeye devam eder.

Güvenlik Kameralarının Yıldırımdan Korunması

Sonuç olarak, mobese ve güvenlik kamerası direği gibi metal bir yapıyı yıldırımı yakalayan bir sistem kullanarak korumak ile direği hiç korumamak arasında aslında fark yoktur.


Yapılması gereken; hem ekipman ve sensör güvenliği, hem de veri kayıplarının önlenmesi için yıldırımı direğe hiç yaklaştırmamak olmalıdır.


EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi metal kuleleri yıldırımın olumsuz etkilerinden kurtarmak amacıyla geliştirilmiş bir üründür.

Bir kule ya da direğin yıldırım darbelerine maruz kalmasının sebebi fırtına sırasında yerden yükselerek o yapı üzerine toplanan yüklerdir.


EvoDis® Sistemi direk üzerindeki yükleri dağıtır ve direği yıldırıma karşı "görünmez" hale getirir. Yıldırım direği hedef olarak seçmeyeceği için direkler üzerindeki tüm kameralar ve veri toplama kutusu yıldırım riskine karşı koruma altında olur ve sahada hizmet kesintileri yaşanmaz.

MOBESE kameralarının yıldırımdan korunması // EvoDis Sistemi

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi hem İTÜ yüksek gerilim laboratuvarı testlerinden, hem de saha testlerinden %100 başarı sağlamış bir yıldırımdan korunma çözümüdür. Türkiye'de ve dünyada yıldırım çeken yüzlerce kulede kullanılan EvoDis® Sistemi 10 yıldır %100 başarıyla çalışmaktadır ve bu kulelerin hiçbirine montaj tarihinden itibaren yıldırım isabet etmemiştir.


Kameralarınızı ve günvelik sistemlerinizi yıldırım tehdidinden korumak ve veri kayıplarınızı önlemek için hemen bize ulaşın.

Yıldırımdan korunmanın en iyi yolu uzakta kalmaktır.

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi sizi yıldırımdan uzak tutar.

Mobese ve güvenlik kameralarının yıldırımdan korunması

Comments


bottom of page