top of page

Çamlıca TV Kulesi’nin Yıldırımdan Korunması // EvoDis Yıldırım Engelleme Sistemi


İstanbul’un yeni sembolü olmaya aday Çamlıca TV Kulesi; tamamlandığında 365 metre yüksekliği ve göz alıcı tasarımı ile İstanbul için önemli bir değer olacaktır. Çamlıca tepesinde dağınık vaziyetteki yüzlerce radyo ve televizyon yayın kulesini tek çatı altında toplayacak olan kule üzerinde ayrıca seyir terasları ve restoranlar da olması planlanmaktadır.


Çamlıca Tv Kulesi'ne Yıldırım Düşmesi

Öte yandan Çamlıca gibi İstanbul’un yüksek rakımlı bir tepesine özellikle üst bölümündeki 165 metrelik kısmı metal alaşım olacak bir kule inşa etmek demek; o bölgede oluşacak tüm yıldırımları Çamlıca TV Kulesi’ne çekmek demektir. Kayalık bir zemine inşa edilen Çamlıca TV Kulesi’ne her yıldırım isabet ettiğinde patlamalar, yangınlar ve tüm elektronik cihazlarda arızalar oluşacaktır.


Çamlıca TV Kulesi’ne Yıldırım Tehdidi


Çamlıca Tv Kulesi'ne Yıldırım Düşmesi

Çamlıca TV Kulesi’nin üst bölümüne kurulacak televizyon vericileri, radyo yayın antenleri, telekomünikasyon vericileri (gsm baz istasyonları ve antenleri); yıldırıma hedef konumundadır. Yıldırım kulenin en üst noktasına, veya üst bölümdeki 165 metrelik metal kısımda herhangi bir noktaya isabet ettiğinde; yıldırım akımı 365 metrelik kule gövdesi boyunca toprağa doğru ilerleyecek ve sadece televizyon vericileri , radyo antenleri ve gsm vericilerine değil, alt bölümlerdeki seyir terasları, restoranlar ve hızlı asansörlere de yapısal zararlar verebilecektir. Daha da kötüsü, fırtınalı bir havada kulede bulunan insanlar yıldırım tehdidi altında olacaktır.


Çamlıca Tv Kulesi'ne Yıldırım Düşmesi

Bu yükseklikte bir yapının mutlaka yıldırımdan korunması gerekmektedir.


Paratoner Çözüm mü?


Çamlıca TV Kulesi’ni yıldırımdan korumak amacıyla kulenin en üst noktasına paratoner gibi yıldırımı çeken bir çözüm kullanılması, kuleye daha da çok yıldırım çekmek demektir.


Çamlıca Tv Kulesi'ne Yıldırım Düşmesi

Paratoner’e isabet edecek olan yıldırım akımı, üst bölgedeki 165 metrelik metal kule üzerinden ilerleyecek ve televizyon vericileri, radyo antenleri ve gsm vericilerine zarar verecektir. Yıldırım akımı toprağa doğru ilerlemeye devam edecek ve Çamlıca TV Kulesi gövdesinde yapısal zararlara sebep olacak, seyir teraslarında ve restoranlardaki insanlara tehdit oluşturacak, hızlı asansörlerde arızalar oluşturacak ve o sırada asansörde olan kişiler için hayati tehlikelere sebep olabilecektir.


Çamlıca Tv Kulesi'ne Yıldırım Düşmesi

Özetle; Çamlıca TV Kulesi gibi yıldırımlara açık hedef konumunda olan bir yapı paratoner tipi yıldırımı kendi üzerine çeken bir ürünle korunamaz.


Yapılması gereken; hem televizyon, radyo ve gsm vericilerinin kesintisiz çalışmaya devam edebilmesi, hem de seyir terası ve restoranlarda can ve yapısal güvenlik için yıldırımı Çamlıca TV Kulesi’nden uzak tutmak olmalıdır.


EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi


Çamlıca Tv Kulesi Yıldırımdan Korunma

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi metal kuleleri yıldırımın olumsuz etkilerinden kurtarmak amacıyla geliştirilmiş bir üründür.


Bir kule ya da direğin yıldırım darbelerine maruz kalmasının sebebi topraktan gelerek o yapı üzerine toplanan yüklerdir.

Çamlıca Tv Kulesi Yıldırımdan Korunma

EvoDis® Sistemi Çamlıca TV Kulesi’ne uygulanması durumunda; EvoDis® üniteleri kule üzerindeki yükleri dağıtır ve Çamlıca TV Kulesi’ni yıldırıma karşı "görünmez" hale getirir. Yıldırım kule orada yokmuş gibi davranır ve kule inşa edilmeden önceki yıllarda o bölgede nereye isabet ettiyse yine oraya isabet eder.


EvoDis® Sistemi kullanımıyla yıldırım Çamlıca TV Kulesi’ni hedef olarak seçmeyeceği için kule üzerindeki televizyon vericileri, radyo antenleri, baz istasyonu vericileri, seyir terasları, restoranlar, hızlı asansörler ve kule üzerindeki tüm elektronik cihazlar yıldırım riskine karşı koruma altında olur, hizmet kesintileri yaşanmaz.


Çamlıca Tv Kulesi Yıldırımdan Korunma

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi hem İTÜ yüksek gerilim laboratuvarı testlerinden, hem de saha testlerinden %100 başarı sağlamış bir yıldırımdan korunma çözümüdür. Türkiye'de ve dünyada yıldırım çeken yüzlerce kulede kullanılan EvoDis® Sistemi 10 yıldır %100 başarıyla çalışmaktadır ve bu kulelerin hiçbirine montaj tarihinden itibaren yıldırım isabet etmemiştir.


Çamlıca Televizyon Kulesi’ni yıldırımdan ve oluşacak hasarlardan korumak için bizimle iletişime geçiniz.


Yıldırımdan korunmanın en iyi yolu uzakta kalmaktır.

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi sizi yıldırımdan uzak tutar.

Comments


bottom of page